جک و خنده: در این روزهایی که شاید اکثر افراد بیشتر وقتشان را در خانه و در کنار خانواده می‌گذرانند و مهمانی‌ها به حداقل رسیده، بازی‌های گروهی، طرفداران زیادی پیدا کرده است. یکی از این بازی‌های گروهی، بازی شب‌های مافیا است که طرفداران خاص خودش را دارد.

شب‌های مافیا، گزینه پیشنهادی برای دورهمی با پروتکل!

بازی مافیا در واقع یک بازی بین دو گروه است. بین دو تیم که یکی از آن ها، اکثریت آگاه و دیگری اقلیت نا آگاه هستند. وسایل زیادی نیاز ندارد و بیشتر به جنبه استدلال و روانشناسی تکیه دارد. هوش جمعی را افزایش می‌دهد و مثل هر بازی دیگر، باعث افزایش مهارت‌های ارتباط جمعی می‌شود.

این که بازی مافیا را باید حداقل با چند نفر انجام داد، قانون مشخصی ندارد. حتی با گروه‌های ۵ تا ۸ نفره نیز می‌توان بازی مافیا را اداره کرد. این بازی به‌ تازگی محبوب‌تر هم شده، تا جایی که این روزها مجموعه‌ای در قالب رئالیتی‌شو به‌ نام شب‌های مافیا و از وی‌او‌دی‌ها در حال پخش است. اگر خانواده پرجمعیتی دارید، می‌توانید این بازی را انجام دهید.

سازنده این بازی روان‌شناسان بوده‌اند

ایده اولیه بازی مافیا مربوط به کشور روسیه است. این بازی برای اولین بار در حدود ۱۳۳ سال پیش و در بخش روان‌شناسی دانشگاه دولتی مسکو ابداع شده است. با توجه به این تاریخچه، شاید ادعای این‌که پشت این بازی نکات روان‌شناسی متعددی نیز وجود دارد، چندان بی‌راه نباشد، اما این نکات چه هستند؟

هرچند یک روی سکه این بازی، تلاش برای کشف دروغ است، اما روی دیگرش، ترویج دروغ‌گویی و تمرین‌هایی برای بهتر دروغ گفتن است که طبیعتا از لحاظ اخلاقی و روان‌شناسی توصیه نمی‌شود.

قوانین بازی مافیا و توضیحات اولیه

به طور خلاصه، هدف نهایی بازی مافیا از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیا‌های بازی توسط شهروند‌ها است. زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت باشند، بازی مافیا به اتمام خواهد رسید.

در ابتدای امر و به عنوان اولین قدم، نقش‌ها باید به شکل مخفیانه به هر فرد اختصاص داده شوند. تقسیم‌بندی نقش‌ها عموما توسط فردی انجام می‌گیرد که گاد (God) یا روایتگر (Narrator) نام دارد و خود در روند بازی نقشی ندارد و وظیفه عمده‌اش نظارت بر بازی است. البته به غیر از گاد، می‌توان برای اختصاص‌دادن نقش‌ها از نرم‌افزار‌ها یا روش‌های دیگر نیز استفاده کرد. تقسیم‌بندی نقش‌ها در گروه n نفره گفته شده باید به این شکل باشد: سه نفر مافیا، یک کارآگاه، یک دکتر، یک روایتگر و n تعداد شهروند.

پس از آن‌که نقش‌ها مشخص شد، باید اطمینان حاصل کرد که هیچ فردی از نقش افراد دیگر باخبر نیست و شما نیز به عنوان فردی که در بازی نقش دارید، هیچ‌گاه نباید نقش خود را در ابتدای بازی برای افراد دیگر فاش کنید. بازی مافیا دو بخش یا قسمت اصلی دارد: روز و شب. هنگام شب، تمام افرادی که در بازی نقش دارند موظفند چشمان خود را بسته نگه دارند تا زمانی که روایتگر به ترتیب اسم نقش‌های بازی را صدا بزند. پس از آن، هر کدام از نقش‌ها چشمان خود را باز می‌کنند تا روایتگر آن‌ها را بشناسد و سپس چشم خود را می‌بندند. روایتگر به ترتیب نقش‌های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا خواهد زد. لازم به ذکر است که از طریق این روش، مافیا‌ها در سکوت برای اولین بار همکاران خود را خواهند شناخت.

شب‌های مافیا، گزینه پیشنهادی برای دورهمی با پروتکل!

نقش‌های بازی مافیا

در این قسمت با نقش‌های مختلف بازی مافیا آشنا می‌شویم.

روایتگر

در بازی مافیا وظیفه عمده نقش روایتگر، به جلو بردن زمان محسوب می‌شود. روایتگر، همانطور که گفته شد، در جریان بازی مافیا نقشی ندارد و بیشتر به عنوان اداره کننده بازی مطرح است. به وقت شب و هنگامی که تمام بازیکن‌ها چشم خود را بسته‌اند، روایتگر وظیفه دارد هر کدام از نقش‌ها را بیدار کند و از او (یا آن‌ها) یک سوال بپرسد. برای نقش مافیا، سوال مربوطه به این شکل است: «قصد کشتن چه کسی را داری؟». برای دکتر این سوال پرسیده می‌شود: «قصد نجات دادن چه کسی را داری؟» و برای کارآگاه نیز سوال روبه‌رو پرسیده می‌شود: «قصد پی بردن به نقش چه کسی را داری؟».

هنگام روز و وقتی که تمام نقش‌ها بیدار شده‌اند نیز روایتگر، بازیکنان را در این راستا هدایت می‌کند تا افرادی را که می‌خواهند، بکشند و یا به عبارت بهتر، افرادی که بازیکنان فکر می‌کنند جزو گروه مافیا هستند را مشخص کنند. بازی با ادامه دادن چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا خواهد کرد و به ترتیبی که گفته شد، یک نفر در هر چرخه کشته شده و از بازی بیرون خواهد رفت؛ مگر آن‌که دکتر، هنگام شب فرد مورد نظر را نجات دهد.

مافیا

در مثال گروه n نفره‌ای که در نظر گرفتیم، در اولین شب بازی مافیا، ۳ عدد مافیا وجود خواهد داشت که همدیگر را خواهند شناخت. به این ترتیب، هنگامی که بازیکنان دیگر سعی می‌کنند تا مافیا‌های بازی را پیدا کنند، ۳ فرد گفته شده باید از اول تا آخر بازی دروغ گفته و وانمود کنند که شهروند هستند. می‌توان گفت نقش مافیا، سخت‌ترین نقش بازی است؛ چرا که ممکن است افرادی که شخصا شما را می‌شناسند، به زودی پی ببرند که در حال دروغ گفتن هستید. مافیا‌های بازی برای موفقیت در مرحله روز بازی مافیا باید همکاری تیمی داشته و استراتژیک فکر کنند. از شب دوم با بیدار شدن گروه مافیا، هر بار باید یک نفر برای کشته‌شدن توسط این گروه مشخص شود. فرد مورد نظر (اگر دکتر او را نجات ندهد) از دور‌های بعدی بازی حذف خواهد شد. این کار به شکل اشاره به فرد و در سکوت انجام می‌شود.

شهروند

وظیفه شهروندان در بازی مافیا پی بردن به ماهیت مافیا از طریق حرف زدن با افراد دیگر بازی، اتهام زدن و شناسایی افراد مشکوک است. در بازی مافیا به عنوان یک شهروند شاید بهترین توصیه‌مان به شما این باشد که برای برقراری دوستی با افراد دیگر، به نشانه‌های کلامی و غیرکلامی و همچنین شهود خود اطمینان کنید.

دکتر

نقش دکتر در بازی مافیا جزو شهروندان محسوب می‌شود. دکتر هنگام هر دوره از شب می‌تواند یکی از افرادی که فکر می‌کند مافیا مورد هدف قرار داده است را نجات دهد. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، اگر دکتر در تخمین خود موفق عمل کند و بازیکن صحیح را نجات دهد، آن بازیکن به بازی بازخواهد گشت. همچنین لازم است گفته شود که دکتر نمی‌تواند خود را نجات دهد.

شب‌های مافیا، گزینه پیشنهادی برای دورهمی با پروتکل!

کارآگاه

نقش کارآگاه در بازی مافیا از دیگر نقش‌هایی است که جزو شهروندان محسوب می‌شود. کارآگاه در هر دوره از شب می‌تواند به یکی از افرادی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، اشاره کرده و روایتگر از طریق اشاره سر خود به او پاسخ دهد. شاید بتوان گفت نقش کارآگاه، جذاب‌ترین نقش بازی مافیا است؛ چراکه وقتی کارآگاه بازی به مرور به هویت افراد مختلف پی برد، شهروندان می‌توانند یکدیگر را شناخته و علیه گروه مافیا با یکدیگر متحد شوند.

شب اول

روایتگر، بازی را شروع کرده و به همه افراد می‌گوید که چشم خود را ببندند. پس از آن‌که اطمینان حاصل کرد تمام افراد چشم خود را بسته‌اند، روایتگر فرمان روبه‌رو را می‌دهد: «مافیا، بیدار.» مافیا‌های بازی چشم خود را باز می‌کنند و همدیگر را می‌شناسند. سپس بار دیگر چشم خود را می‌بندند.

روز اول

تمام افراد چشمان خود را باز کرده و بازی شروع می‌شود. در این مرحله هرکدام از افراد برای پیشبرد بازی و پی‌بردن به نقش سایرین، باید یکدیگر را متهم کنند. در این مرحله به راحتی می‌توان رفتار‌های غیرمعمول را شناسایی کرد: آیا کسی خجالتی‌تر از معمول رفتار می‌کند؟ و یا شاید یکی از افراد کمی بیشتر از حد نرمال حرف می‌زند. یکی از مواردی که در این مرحله از بازی مافیا برای شناسایی افراد دیگر به شما کمک خواهد کرد، پرسیدن سوال‌های سرراست در رابطه با نقش افراد است. علاوه بر این، همواره به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا در گروه مافیا حضور دارد یا نه.

پس از آن‌که تمام افراد گروه، خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می‌رسد. سپس با اشاره روایتگر، نوبت به رای‌گیری برای کشتن یکی از افراد می‌رسد و هر کدام از افراد بازی به شخصی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است، رای خواهد داد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند (که معمولا نیز این اتفاق می‌افتد)، فردی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد. فردی که انتخاب می‌شود، کشته شده و از دور بازی خارج خواهد شد. فرد مورد نظر نباید پس از کشته شدن، حرف بزند و یا نقش خود را مشخص کند.

شب‌های مافیا، گزینه پیشنهادی برای دورهمی با پروتکل!

شب دوم

تمام افراد بازی چشم خود را بسته‌اند. روایتگر، گروه مافیا را بیدار می‌کند و از آن‌ها می‌پرسد که قصد کشتن چه کسی را دارند. پس از آن، روایتگر برای اولین بار دکتر بازی را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که چه فردی را می‌خواهد نجات دهد. روایتگر سپس کارآگاه را باید بیدار کند و از او بپرسد که قصد پی‌بردن به هویت چه کسی را دارد.

روز دوم

روایتگر همه بازیکن‌ها را بیدار می‌کند. یکی از افراد کشته شده است؛ مگر آن‌که دکتر در روز قبل، فرد مورد هدف توسط مافیا را شناسایی کرده و او را نجات داده باشد. بازی مافیا به همین شکل در چرخه‌های روز و شب ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شهروند‌ها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند و یا گروه مافیا بتواند با از بین‌بردن تک تک شهروند‌ها در اکثریت قرار گیرد.

پس از آن‌که در بازی مافیا کشته و از بازی خارج شدید، این قابلیت را پیدا خواهید کرد که هنگام شب، هویت واقعی تمام افراد را ببینید. شاید در این مرحله نسبت به این امر که چه کسی شما را فریب داده شوکه شوید و به مرور با افراد دیگری که همانند شما از بازی خارج می‌شوند، همذات‌پنداری می‌کنید. شاید بتوان گفت همین که خارج از بازی با دانستن هویت تمام افراد، وقایع آن را تماشا می‌کنید، خود به اندازه شرکت در بازی مافیا جذابیت دارد. امکان زیادی وجود دارد که پس از اتمام بازی، ساعت‌ها در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید و این یکی از جذابیت‌های بازی مافیا محسوب می‌شود. اگر در بازی برنده شوید، روز‌ها در مورد بازی مافیایی صحبت خواهید کرد که موفق شدید در آن، دوستان و آشنایان نزدیک خود را یک به یک فریب داده و به پیروزی برسید.

شب‌های مافیا، گزینه پیشنهادی برای دورهمی با پروتکل!

نظر شما در مورد بازی مافیا چیست؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *